۸ روش ضدعفونی کردن موبایل بدون سوختن! گوشی و تبلت

۸ روش ضدعفونی کردن موبایل بدون سوختن! گوشی و تبلت

به دلیل اینکه گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها پیوسته در ساعت‌های مختلف روز توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضدعفونی کردن موبایل و تبلت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به‌طوری‌که طبق تحقیقات انجام شده، می‌توان گفت وسایلی مانند گوشی تلفن همراه و تبلت 18 برابر بیشتر نسبت به دیگر مکان‌های آلوده از جمله دستگیره توالت دارای باکتری‌های آلوده کننده است و تنها با پاک کردن آنها توسط دستمال نمی‌توان این وسایل را ضد عفونی نمود.


یک‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۱۴۲ بازدید

۸ روش ضدعفونی کردن موبایل بدون سوختن! گوشی و تبلت

در حال حاضر باتوجه‌به گسترش تکنولوژی، می‌توان گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها را جزو پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین ابزارهایی دانست که افراد در طول روز به طور مکرر از آنها استفاده می‌کنند.

به دلیل اینکه گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها پیوسته در ساعت‌های مختلف روز توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضدعفونی کردن موبایل و تبلت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به‌طوری‌که طبق تحقیقات انجام شده، می‌توان گفت وسایلی مانند گوشی تلفن همراه و تبلت 18 برابر بیشتر نسبت به دیگر مکان‌های آلوده از جمله دستگیره توالت دارای باکتری‌های آلوده کننده است و تنها با پاک کردن آنها توسط دستمال نمی‌توان این وسایل را ضد عفونی نمود.


باتوجه‌به این مطلب، ما در این پست تصمیم داریم تا شما عزیزان را با 8 روش ضدعفونی کردن موبایل و تبلت آشنا کنیم. اگر تمایل دارید مطالب بیشتری را در این زمینه فرا بگیرید، خواندن این پست را از دست ندهید.


نکات مهم هنگام ضدعفونی کردن موبایل و تبلت

حتماً سعی کنید هنگام ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه و تبلت به نکات زیر توجه نمایید:

به‌منظور ضدعفونی کردن تبلت و موبایل قبل از هر کاری بهتر است دستانتان را بشویید.

قبل از ضدعفونی کردن این وسایل، آنها را خاموش کنید.

هرگز به‌صورت مستقیم مواد ضدعفونی کننده الکلی را بر روی تلفن همراه و تبلت اسپری نکنید؛ چراکه این کار باعث نفوذ محلول به داخل این وسایل شده و منجر به آتش سوزی یا انفجار می‌شود.

هنگام ضدعفونی کردن تبلت و موبایل آنها را از شارژ خارج کنید و بهتر است هندزفری هم به این وسایل متصل نباشد.

به‌منظور ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه و تبلت بهترین راهکار این است که مواد ضد عفونی را ابتدا بر روی یک دستمال اسپری کنید و سپس با دستمال آغشته به محلول این وسایل را تمیز و ضد عفونی کنید.

هرگز بعد از ضدعفونی کردن تبلت و موبایل، آنها را بلافاصله روشن نکنید.

به‌هیچ‌عنوان بعد از ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه و تبلت، آنها را به شارژ نزنید.

به میزان ایمنی گوشی تلفن همراه و تبلت خود در برابر آب توجه کنید.

اگر می‌خواهید این وسایل را روشن نمایید، بهترین زمان 5 دقیقه بعد از اتمام ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه و تبلت است.

هنگام ضدعفونی کردن تبلت و موبایل، هرگز از حجم زیاد مواد ضدعفونی کننده به‌منظور اسپری کردن استفاده نکنید.

هرگز ظرف حاوی مواد ضدعفونی کننده را هنگام ضدعفونی کردن در مجاورت موبایل و تبلت قرار ندهید.

اگرچه برخی از موبایل‌ها و تبلت‌ها ضد آب هستند؛ اما هرگز آنها را درون مایع ضدعفونی کننده فرو نبرید.

به‌هیچ‌عنوان ضدعفونی کردن تلفن همراه و تبلت را در مجاورت گرمای زیاد و شعله اجاق‌گاز انجام ندهید.

از پارچه‌های زبر و خشک برای ضدعفونی کردن تبلت و گوشی تلفن همراه و تمیز کردن آنها استفاده نکنید؛ چراکه باعث ایجاد خراش بر روی صفحه این وسایل می‌شود.

از مواد سفیدکننده، الکل‌های قوی و اسپری‌های آئروسل به‌منظور ضدعفونی کردن این وسایل استفاده نکنید؛ چراکه به پوشش سطحی گوشی و تبلت به‌خصوص شیشه آنها آسیب وارد می‌کنند.

هنگامی که گوشی تلفن همراه یا تبلت بیش از حد داغ شده است، هرگز آنها را ضد عفونی نکنید.8 شیوه صحیح ضدعفونی کردن موبایل و تبلت

شما عزیزان می‌توانید از روش‌های زیر برای ضدعفونی کردن گوشی و تبلت استفاده نمایید:

1. استفاده از یک پارچه میکرو فایبر

چنانچه بخواهید گوشی و تبلت خود را ضد عفونی نمایید، می‌توانید از پارچه‌های نرم میکرو فایبر استفاده کنید. پارچه‌های موجود در قاب عینک از نوع پارچه‌های میکرو فایبر است، شما می‌توانید این پارچه را به‌راحتی از داروخانه‌ها و عینک فروشی‌ها تهیه کنید. برای ضدعفونی کردن موبایل و تبلت به‌وسیله پارچه نرم میکرو فایبر می‌توانید یک گوشه پارچه را با مواد ضدعفونی کننده مرطوب کنید و سپس آنها را به‌صورت بالا و پایین بر روی سطح گوشی و تبلت خود بکشید و در انتها با گوشه دیگر پارچه این وسایل را خشک نمایید.

2. استفاده از گوش پاک‌کن

به دلیل اینکه ممکن است ذرات آلوده بسیار ریز و گردوغبار وارد گوشی یا تبلت شما شوند و تا زمانی که اقدام به ضد عفونی و تمیز کردن این وسایل نکنید، در آنجا باقی بمانند؛ لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای ضد عفونی کردن موبایل و تبلت از گوش پاک‌کن استفاده کنید. گوش پاک‌کن به‌راحتی می‌تواند وارد قسمت‌های کوچک و ریز گوشی یا تبلت شود و آنها را ضد عفونی و تمیز کند. شما توسط گوش پاک‌کن همچنین می‌توانید میکروفن جلو و ورودی‌های گوشی و تبلت را نیز ضد عفونی نمایید.

3. استفاده از دستمال آغشته شده به الکل یا پد الکلی

یکی دیگر از روش‌های ضدعفونی کردن گوشی تلفن همراه و تبلت استفاده از پدهای الکلی است. شما می‌توانید با مراجعه به داروخانه یا فروشگاه‌های عرضه کننده مواد ضدعفونی کننده، این پدها را تهیه کرده و به‌منظور ضدعفونی کردن این وسایل از آنها استفاده کنید. چنانچه در منزل پد الکلی نداشتید، می‌توانید به روش خانگی کار ضدعفونی کردن را انجام دهید. برای این منظور به وسایلی مانند یک دستمال، آب و الکل نیاز است. ابتدا در یک ظرف 60% آب و 40% الکل ایزوپروپیل را بریزید و آنها را باهم مخلوط کنید. سپس به‌وسیله دستمال آغشته به این محلول کار ضدعفونی کردن گوشی و تبلت را انجام دهید. در آخر هم یادتان باشد با گوشه خشک دستمال گوشی و تبلت را خشک نمایید.

4. استفاده از سرکه سفید و آب مقطر

بسیاری از افراد دوست ندارند گوشی و تبلت خود را با مخلوط آب و الکل ضدعفونی کنند. اگر شما نیز این‌گونه هستید، می‌توانید به‌جای آب و الکل از مخلوط آب مقطر و سرکه سفید استفاده نمایید. در این روش 50% آب مقطر و 50% سرکه سفید را در یک ظرف مخلوط کنید، سپس گوشه یک دستمال نرم میکرو فایبر را با محلول به دست آمده مرطوب نموده و با آن گوشی یا تبلت خود را ضدعفونی کنید و در انتها هم این وسایل را با گوشه دیگر دستمال خشک نمایید.

5. استفاده از دستمال کلرو کس

در سال‌های اخیر شرکت اپل و همچنین تعدادی از شرکت‌های تولید کننده گوشی و تبلت، استفاده از محصولاتی نظیر دستمال‌های ضدعفونی کننده کلرو کس را به‌منظور ضدعفونی کردن گوشی و تبلت مناسب و مفید دانسته‌اند. به طور معمول این دستمال‌ها نسبت به بطری‌های اسپری و موارد مشابه از مواد شیمیایی کمتری برخوردار هستند و شما می‌توانید از آنها برای ضدعفونی کردن موبایل و تبلت استفاده نمایید.

6. استفاده از چراغ UV

امروزه استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده یا همان چراغ‌های ماوراء بنفش باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود و به سرعت در چند دقیقه گوشی و تبلت شما را ضدعفونی می‌کند. در این روش باید حتماً گوشی و تبلت خود را در ابتدا قفل کنید تا دستگاه بتواند کار ضدعفونی کردن را انجام دهد.

7. استفاده از دستمال مرطوب

استفاده از دستمال مرطوب یکی دیگر از روش‌های ضدعفونی کردن گوشی و تبلت است که شما می‌توانید از آن استفاده نمایید. اگرچه دستمال مرطوب به خوبی دستمال‌های کلرو کس گوشی یا تبلت شما را تمیز و ضدعفونی نمی‌کند، اما استفاده از این دستمال‌ها به موبایل و تبلت شما هم آسیبی وارد نمی‌کند و باعث سوختن آن نمی‌شود.

8. استفاده از آب و صابون

یکی دیگر از روش‌های خانگی ضدعفونی کردن موبایل و تبلت استفاده از محلول آب و صابون است. البته می‌توانید به این محلول الکل ایزوپروپیل 7% هم اضافه نمایید. گوشه یک دستمال نرم را به محلول فوق آغشته کرده و با آن گوشی و تبلت خود را تمیز و ضد عفونی کنید و در انتها آنها را خشک نمایید.

به یاد داشته باشید که این روش فقط برای یکبار استفاده مناسب بوده و آسیبی به دستگاه شما نمی‌زند، اما با استفاده مکرر از این روش و در درازمدت ممکن است گوشی یا تبلت شما دچار آسیب شود.